حیوانات خانگی

چطوراز حیوانات خانگیمان بهتر عکاسی کنیم؟

تمام صاحبان حیوانات خانگی مایل به عکاسی از حیوان خود هستند، اما عکاسی بی عیب و نقص و نشان دادن شخصیت حیوان آنطور که وجود دارد کار ساده ای نیست.

حیوانات مانند کودکان میتوانند سوژه های دشواری باشند و با شما همکاری لازم را برای عکاسی نکنند.  اما با چند نکته ی بسیار ساده،  میتوانید از دوستان بامزه ی خود عکاسی کنید.

تنظیم دوربین عکاسی

وقتی نوبت به عکاسی از حیوان خانگی میرسد شما و دوربینتان باید آماده  باشید.  حیواناتی از قبیل خزندگان که کند ترهستند برای موبای های هوشمند سوژه های خوبی هستند اما باقی حیوانات که بیشتر حرکت میکنند و یک جا بند نمیشوند سوژه های بهتری برای عکاسی با دوربین هایی با تنظیم های دستی هستند.  برای تنظیم دوربین خود به نکات زیر توجه کنید.

دیافراگم

اگر شما برای تنظیم دوربینتان از دیافراگم بازتری استفاده کنید،  عمق میدان تصویرتان کمتر خواهد شد.  بگذارید حیوانتان در پس زمینه تصویر حضور داشته باشد.  بهترین راه برای عکاسی از حیوانات خانگی بودن آنها میان متعلقاتشان است.  وقتی دیافراگم بازتری دارید عمق میدان کم کمک میکند تا شما بتوانید با پس زمینه ی محو تر سوژه ی اصلی که همان حیوان خانگیتان است خود را در عکس بهتر نشان میدهد.

1


سرعت شاتر

اگر حیوان شما در حال استراحت و نشسته است شما نیازی به سرعت شاتر خیلی بالا ندارید.  اگرچه توصیه ما به شما برای جلوگیری از لرزش دوربین هنگام عکاسی سرعت شاتر 1/60 است . 
برای ثبت حیوان در حالت حرکت،  باید سرعت شاتر دوربینتان را بیشتر کنید تا حرکت او فریز شود. از سرعت 1/250 به بالا عکاسی کنید.

2


ISO حساسیت

حساسیت دوربینتان را روی اعداد پایین نگاه دارید تا بتوانید جزئیات بیشتری در عکس خود داشته باشید. اگرچه در شرایطی که نور محیط کافی نباشد میتوانید از حساسیت های بالاتر نیز استفاده کنید.  خیلی از دوربین های جدید در حساسیت های بالا نویز بر روی عکس ایجاد نمیکنند.

3

وضوح

تنظیمات دوربین خود را بر روی وضوح خودکار بگذارید در این صورت میتوانید به راحتی حیوان خود را دنبال کنید و هیچ موقعیت زیبایی را از دست نخواهید داد

اگر شما عکاس با تجربه ای نیستید،  ممکن است کار کردن با دوربین با تنظیمات دستی برایتان به نظر مشکل برسد.  به جای آن میتوانید از گزینه ی نیمه اتوماتیک استفاده کنید.  برای مثال داخل تنظیمات دوربین گزینه ی S و یا TV را

انتخاب کنید.  یا برای تنظیم دیافراگم بهتر از گزینه A یا AV میتوانید استفاده کنید.  تنظیم سرعت شاتر به شما کمک میکند تا سوژه در حال حرکت را نیز عکاسی کنید و تنظیمات دیافراگم برای تغییر عمق میدان کاربرد زیادی دارد.

4

توجه به نور پردازی

برای عکاسی از حیوانتان هیچ وقت از فلاش دوربین استفاده نکنید.  نور شدید فلاش حیوانات را اذیت میکند و آنها بدون شک از دست شما فرار خواهند کرد.  نکته بعدی که باید از استفاده از فلاش پرهیز کنید قرمز شدن چشم سوژه است.  نور فلاش چشمان حیوانات را در عکس قرمز میکند مخصوصا حیواناتی که دید در شب دارند.  نور طبیعی بهترین گزینه برای عکاسی از حیوان است. خورشید منبع قدرتمند نور است،  از خورشید استفاده کنید.  نور خورشید طی روز تغییرات زیادی دارد و با استفاده از این کارکرد خورشید میتوانید عکسها ی متفاوت با رنگها و کنتراست های مختلف داشته باشید.
اگر نمیتوانید در خارج از منزل از حیوانتان عکاسی کنید حتما او را به سمت پنجره هدایت کنید و نزدیک به منبع نور از او عکاسی کنید.  اگر نور کافی نداشتید نگران نباشید،  تنظیم حساسیت دوربین خود را تغییر دهید و عدد بالاتری را برای آن انتخاب کنید.

5

کادر بندی

بیشتر حیوانات خانگی از انسان کوچک تر هستند پس شما برای عکاسی از آنها باید به آنها نزدیک تر شوید تا در کادر عکس گم نشوند.  پرکردن کادر از صورت و بدن حیوان به شما کمک میکند که عناصر اضافی در پس زمینه نیز نداشته باشید.

 

6

اگر شما نمیتوانید خیلی به حیوانتان نزدیک شوید،  از لنز تله استفاده کنید. استفاده از این لنز عمق میدان عکس شما را نیز کاهش خواهد داد.  یک کلوز آپ از صورت حیوانتان میتواند شخصیت و خصوصیات فیزیکی او را بهتر نمایش بدهد.


عکاسی از صحنه های مختلف

بیشتر حیوانات خانگی عاشق بازی کردن هستند، و به صدای انسان ها واکنش نشان میدهند. بهتر است به جای نگه داشتنشان در یک فضای خاص برای عکاسی،  از وسایل بازی برایشان استفاده کنید تا هم توجه شان را بیشتر جلب کنید و هم عکس هایی با تنوع پس زمینه بگیرید.
در این شرایط که حیوانتان در حال بازی است شما باید از سرعت شاتر بالا تری استفاده کنید تا حرکات او را در عکس ثابت کنید.  همچنین میتوانید از گزینه ی تعداد زیاد عکس با یک بار فشردن دکمه شاتر Burst استفاده کنید تا همزمان با حرکت حیوان چندین عکس از او هنگام بازی بگیرید. در این شرایط شما تعداد زیادی عکس خواهید داشت که میتوانید بهترین آن را انتخاب کنید.

7

به شخصیت حیوانتان احترام بگذارید.

هر کدام از حیوانات خانگی شخصیت خاص خود را دارند،  پس سعی نکنید از یک گربه ی ناز در خواب بخواهید بیدار شود و کلی بالا و پایین بپرد تا شما از اون عکس خوبی بگیرید.  بهترین عکس میتواند از طبیعت شخصیت آن حیوان بیاید که برایشان لذت بخش هم خواهد بود.  عکاسی از حیوانات خانگی مانند عکاسی از انسانها،  زمانی موفق خواهد بود که لحظات ناب و طبیعی را با دوربین خود ثبت کنید.

 

8