cover

عکاس برگزیده‌ی ماه

در بخش عکاس برگزیده‌ی ماه به معرفی یکی از عکاسان جامعه‌ی رنگیتر می‌پردازیم. شما هم می‌توانید از اینجا درخواست معرفی به‌عنوان عکاس ماه بدهید.

 

photo_2016-02-20_16-04-09

داستان

مهدی صنیعی، از سال 86 بعد از این‌که بازنشسته شد تصمیم گرفت به طور جدی به عکاسی بپردازد. او در موضوعات مختلفی از ورزش و حیات‌وحش گرفته تا مستند‌های اجتماعی و شهرو معماری عکاسی کرده است. علاقه‌ی اصلی‌اش عکاسی مستند است. عکس‌هایش از بازار بزرگ تهران ما را به در سفری تصویری به زمان‌ها و مکان‌هایی از بازار می‌برد که در موقعیت‌های معمولی قادر به دیدن آن‌ها نیستیم.

آقای صنیعی قبل از این‌که عکاسی را شروع کند معلم کامپیوتر بود و در هنرستان‌های تهران تدریس می‌کرد. بعد از بازنشتگی یک دوربین 40D با لنز 18-200میلی‌متری خرید و برای اولین بار با گروهی از معلم‌های هنرستان به شمال رفتند و علاوه‌بر عکاسی از همکارانش، مناظر شمال کشور را هم ثبت کرد.

او سپس شروع کرد به سفر به نقاط مختلف ایران: سیستان و بلوچستان، از بازارها و کشتی‌های چابهار تا کوه‌های مریخی، بازارها و خانه‌های تاریخی و شهر قدیم یزد، بناهای تاریخی اصفهان، مردم، مراسم و طبیعت کردستان، مردم ترکمن‌ گلستان و پرندگان میان‌کاله و صنعت ماهیگیری، نیشابور و روستاهایش و آثار تاریخی خراسان، روستاهای مازندران، البرز، زنجان و … را با همان دوربین 40D و با لنزهای 55-18 Zigma f2.8 و 70-24 Canon L f2.8 و 200-70 Canon L f2.8 ثبت کرد و مجموعه‌ی عکسی غنی از نقاط دیدنی ایران گرد هم آورد.

 

 

آقای صنیعی از سال 1392 شروع به همکاری با خبرگزاری ایرنا همکاری کرده و مجموعه‌های «کعبه‌ی دل‌ها»، «کودکان روستای فیروز آباد»، «عروسی ترکمن»، «ماهیگیری در میانکاله»، «وقتی هنر ماشینی نبود»، «بازار تهران ؛ روز جمعه»، «کوچه های آشتی کنان»، «انگشترفروش»، «خرید طلا» و «سفال و سرامیک در میبد» در این خبرگزاری منتشر شده‌اند و همچنین مجموعه‌ی «کعبه‌ی دل‌ها»اش در کتاب سال مجموعه‌ی ایرنا به چاپ رسیده.

 

پس از خریدن یک Fuji X100 با لنز فیکس 35mm f2.0، به صورت حرفه‌ای به عکاسی مستند پرداخت و در حالا در حال کار کردن روی مجموعه‌ای از بازارهای قم، یزد، نیشابور و تهران است.

 

گالری

n2852168-4302980

مجموعه‌ی انگشتر فروشان

این عکس فروش انگشتر در بافت قدیمی شهر نیشابور، قم، کاشان و یزد را نشان می دهد. انگشتر در فرهنگ ایران یک نماد متکی به باور سنتی است، امروز در بافت قدیمی شهرهای ایران، جمع انگشتر فروشان سیاری را می بینیم که با داد و ستد آن، روزگار می گذرانند. این مجموعه در شهرهای کاشان، یزد و نیشابور تهیه شده است.

انگشتر فروشان

 

2851542-4297265

کوچه‌های آشتی‌کنان

به کوچه های تنگ و باریک بافت قدیم شهر یزد که معمولا دو نفر به دشواری از آن می گذرند، کوچه آشتی کنان می گویند. در سایه دیوارهای بلند این کوچه ها، سالها انسان تنها و تشنه کویر خود را خنک می کرد اما انسان مدرن امروزی با ورود به این کوچه های کاهگلی بهم متصل، احساس تک افتادگی می کند و اگر دقیق نباشد در آن گم می شود.

کوچه‌های یزد

 

sanieeeee

 

دانلود

می‌توانید در وب‌سایت رنگیتر عکس‌های آقای صنیعی را ببینید و تهیه کنید.
همچنین سری به اینستاگرام و وب‌سایت مهدی صنیعی بزنید تا عکس‌های بیشتری ببینید.

درضمن اگر می‌خواهید به‌عنوان عکاس برگزیده‌ی رنگیتر معرفی شوید می‌توانید از اینجا اقدام کنید.