عکاسی با موبایل

*عکاسی با موبایل

دوربین های موبایل امروزه مفهوم عکاسی سنتی را تغییر داده اند وآنقدر فراگیر شده اند که شاید حتی همین چند سال پیش کسی رشد عکاسی موبایلی را اینطور پیشبینی نمیکرد. خیلی راحت تر است که دوربینی همراهتان داشته باشید که توی جیبتان جا میگیرد و استفاده از آن برایتان راحت تر است تا دوربین دی اس ال آری که به دلیل بزرگی همیشه باید با کیفی جدا حمل شود و همیشه هم همراهتان نیست. این همه گیر شدن دوربین های موبایلی باعث زیاد شدن به اشتراک گذاشتن عکس در ابعادی عظیم شده و در کنار آن باعث طراحی و تولید تعداد زیادی اپلیکیشن های ادیت عکس هم شده.  

 

 عکاسی موبایلی باعث تغییر رویکرد عکاسان حرفه ای و عکاسان خبری هم شده. به طوری که امروزه دیگر نمی توانیم اهمیت عکاسی موبایلی را نادیده بگیریم. خیلی از عکاسان بسیار حرفه ای هم حتی در سایت های رسمی خود بخشی با عنوان عکاسی موبایلی دارند که معمولا بسیار هم فعال است. 
در این مجموعه  که در چند پست به آن خواهیم پرداخت  به نکاتی ساده برای بهتر عکاسی کردن با موبایل  توجه خواهیم کرد. 
 

mobile 1

خیلی از ماها قابلیت دوربین های اسمارت فون ها را دست کم میگیریم و بیشتر ما به جز مگاپیکسل و رزولوشنی که دوربین یک اسمارت فون میگیرد به چیز بیشتری توجه نمی کنیم.  با تسلط داشتن به ستینگ های دوربین های موبایل و استفاده از اپلیکیشن های ادیت میتوانیم عکس های بهتر و زیبا تری بگیریم و لحظه را با کیفیت بیشتری شکار کنیم.

 نکات زیر پیشنهاد های ماست برای عکاسی بهتر با موبایل:

 

 

لنزتان را تمیز کنید ! لنز ها به عنوان چشم دوربین دریچه ی روح هستند!

 

اولین کاری که باید قبل از عکس گرفتن با دوربین موبای خود کنید تمیز کردن لنز آن است. لنزهای اسمارت فون ها به سرعت کثیف میشوند و  بعدتر باعث ثبت عکس های تار میگردند. هربار که میخواهید با موبایلتان یک عکس بگیرید اول با پارچه ی تی شرت یا لباستان ( ترجیحا دستمال عینکتان ) خیلی سریع آن را تمیز کنید که هیچ کثیفی ، یا رد چربی دست ، یا گرد و خاک روی آن نمانده باشد. ممکن است از تاثیر پاک کردن لنز اسمارت فونتان پس از دیدن عکس های با لنز تمیز غافلگیر شوید.

لنز

– تنظیمات دوربین خود را بشناسید!

 

اول از همه به پیشفرض اتوماتیک تنظیمات دوربین موبایل خود اعتماد نکنید.  مطمئنا لمس کردن نقطه ای که میخواهید عکستان در آنجا فکوس باشد باعث بهتر شدن نسبی عکستان میشود اما با شناخت تنظیمات منوی دوربین موبایلتان و توجه به جنبه های دیگر ممکن میتوانید کیفیت کلی عکس را بالا ببرید. هر موبایلی تنظیمات خاصی برای دوربین خود دارد اما مجموعا همه ی آنها به شما اجازه میدهند که فکوس ، نوردهی ، وایت بالانس و ایزو را کنترل کنید

 

 

تنظیمات


 

– به سمت نور بروید!

یکی از بزرگترین مشکل ها در عکاسی در فضاهای داخلی و بسته کمبود نور روز و منبع طبیعی نور است.  مقدار درست نورپردازی میتواند غذا را اشتها برانگیز تر جلوه دهد. می تواند یک چهره را شاداب تر و یک فضا را صمیمی تر کند. تا میتوانید عکس هایتان را با منبع نور طبیعی و نور روز بگیرید. 
با نزدیکتر شدن به پنجره یا درها وقتی در فضای داخلی عکاسی میکنید یا با کم کردن فاصله تان از منبع نور های نئونی یا مهتابی های خیابان در عکاسی موبایلی در خیابان و فضای خارجی میتوانید نورپردازی بهتری در عکاسی با موبایل داشته باشید. و همیشه به خاطر داشته باشید که منبع نور از کجا می آید.
قوانین کلی نورپردازی در عکاسی کلاسیک و موبایلی مثل هم هستند. از بک لایت وقتی از آدم ها عکاسی میکنید استفاده نکنید مگر اینکه بخواهید تصویری ضد نور ثبت کنید.
 

منبع نور طبیعی


با استفاده از نورپردازی از کنار می توانید به سوژه ی خود را با عمق و بافت ثبت کوقتی سوژه نور زیادی ندارد و تاریک است از فلاش دوربین استفاده نکنید. معمولا فلاش دوربین های موبایلی باعث ایجاد تصویری خشن و اغراق شده میگردند. در عین حال به ندرت به ثبت عکسی زیبا میکنند. به جای استفاده از فلاش در چنین شرایطی نوردهی دوربین و ایزو را زیاد کنید. استفاده از اپ های عکاسی در شب به شما کمک میکند عکسهای بهتری در شب ثبت کنید.
Night cam و Night camera دو اپلیکیشن خوب معرفی شده برای عکاسی در شب هستند. 

 

 

– به سوژه نزدیک شوید!

یکی از بزرگترین مشکل های دوربین های اسمارت فون ها نداشتن زوم اپتیکال است . این موضوع باعث میشود که هر بار شما از زوم است استفاده میکنید عکس نهایی شما نویز و اعوجاج زیادی داشته باشد. شما ممکن است بخواهید عکسی بگیرید و بعدتر آن را کراپ کنید. اما هر چه نیازتان به ادیت و کراپ کردن بعدی کمتر باشد ، عکس شما بهتر به چشم خواهد آمد. همه ی این جمله ها نهایتا به این می رسند که بهتر است به جای استفاده از زوم اپتیکال به سوژه نزدیکتر شوید.

optical zoom 2

نزدیک شدن به سوژه در مورد همه چیز صدق میکند. شما میتواند کادر خود را با نزدیک شدن به دوستتان و پر کردن فریم با صورتش پر کنید یا تنها به چیزی که فکر میکنید جذاب به نظر میرسد نزدیک شوید. بهترین راه برای تمرین کردن نزدیک شدن به سوژه پیدا کردن اشیا کوچک و عکاسی از آنهاست. اول در جایی که فکر میکنید برای عکاسی مناسب است بایستید و بعد چند قدم به سوژه تان نزدیک شوید. به سرعت تغییر را در عکستان احساس خواهید کرد.
 اگر دوست نداشتید به سوژه نزدیک شوید میتوانید صرفا یک لنز زوم برای گوشی خود بخرید . : ) 

اپتیکال زوم

منابع http://www.hongkiat.com/blog/ways-improve-smartphone-photography/
https://www.androidpit.com/tips-tricks-smartphone-photography