2

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب ژانری نیست که هر کسی بدنبال آن باشد. قطعا باید کمی جنون هنرمندانه داشته باشید تا بدنبال زیباشناسی رویاگون عکاسی زیر آب بروید. در این پست به چند نکته در مورد عکاسی زیر آب می پردازیم. این نکات را جنا مارتین عکاس حرفه ای زیر آب برای ما طی چندین سال تجربه ی کاری نقل میکند.
برای رنگیتر بودن باید شجاعت استفاده از رنگ های مختلف را بر بوم و کاغذ سفید داشت!

ذهنی باز و روشن داشته باشید

همه چیز در عکاسی زیر آب متفاوت است. برای مثال نور پردازی زیر آب اصول متفاوتی را دنبال میکند. نورپردازی زیر آب حداقل باید شش برابر قوی تر از نور پرداازی در حالت عادی باشد.  اما از سختی های نورپردازی زیر آب فقط این موضوع نیست. 
عکاس و مدل هر دو باید به فضای عکاسی که جاذبه در آن حدود صفر است عادت کنند. لباس هایی در شرایط عادی به نظر ایده ی خیلی خوبی برای عکاسی به نظر میرسند ممکن است برای عکاسی زیر آب اصلا مناسب نباشند.
مهم نیست چند سال است که عکاسی میکنید همه چیز زیر آب فرق میکند . برای همین باید ذهنتان را باز و روشن بگذارید و با موانع و لذت های عکاسی زیر آب روبرو شوید. 

 

خلاقیت 2
عکس های زیر آب معمولا فضایی خاص و رویا گون القا میکنند.


تجهیزات

اگر میخواهید عکاسی زیر آب را تجربه کنید حتما از کاورهای مطمئن و گران استفاده کنید. کاورهای زیر آب ارزان قیمت میتوانند آسیب های جدی به تجهیزات عکاسی شما بزنند. خیلی از عکاسانی که تجربه ی چنین عکاسی را دارند بارها تجهیزات خود را بدلیل نشتی آب به داخل کاور از دست داده اند.  در عکاسی زیر آب حتما به عمق آب توجه کنید.
Ikelite  یکی از معتبر ترین تجهیزات عکاسی زیر آب را ارائه میکند. اگر میخواهید صرفا به عکاسی زیر آب به عنوان تفریح نگاه کنید بهتر است یا دوربین گوپرو بخرید یا تجهیزات عکاسی زیر آب با کیفیت اجاره کنید!

کجا؟

دوربین ها فضای زیر آب را متفاوت از شیوه ای که چشم ما میبیند تشخیص میدهند.یک استخر پر از کلر ممکن است به نظر شما کاملا شفاف برسد اما از دید ویزور دوربین شما یک حجم عظیم مه آلود! اگر در فضای زیر آب شما استخری را کاملا شفاف میبینید اما عکس های ثبت شده ی تان چیزی دیگر نشان می دهند حتما مواد شیمیایی ای در آب وجود دارند که چشم شما قادر به تشخیص آن نیست اما دوربین شما هست! به همین دلیل بهترین مکانی که میتواند عکس های باکیفیت و شفاف زیر آب ایجاد کند غالبا دریاچه ها هستنند. به جز دریاچه ها آکواریوم ها یا استخر هایی که در آن ها آب شور وجود دارد هم جنس عکس های خوبی تولید میکنند.  از دردسر های عکاسی در دریاچه و محل های طبیعی وجود حیوانات خطرناک مثل عروس دریایی هم هست.  به هر حال عکاسی زیر آب با وجود تمام لذت ها و زیباشناسی بصریش کار ساده ای نیست!

چه لنزی؟
برای عکاسی کردن از سوژه ی زیر آب ، بهتر است به سوژه نزدیک و نزدیک تر شد. هر چقدر به سوژه نزدیکتر باشید ، مقدار حجم آب میان لنز و سوژه کمتر میشود. فاصله ی کانونی بیست و پنج میلی متر فاصله کانونی منطقی ای برای عکاسی زیر آب است. اگر از فاصله کانونی بیشتری استفاده کنید احتمالا در نگه داشتن کل سوژه در فریم به مشکل بر خواهید خورد. واید تر از 25 میلیمتر اعوجاج بصری زیادی ایجاد میکند. اما در مورد هیچ چیز نمی توان حکم کلی صادر کرد. اگر بک گراند تصویرتان کاملا سیاه باشد میتوانید از لنز واید تری هم استفاده کنید. در بک گراند کاملا سیاه اعوجاج تصویر آنقدر ها هم مهم نیست .  عکاسی زیر آب محل تجربه ی شماست. 

بدانید که عکاسی زیر آب زمان و صبر و حوصله میخواهد. ممکن است در روند یک شوتینگ زیر آب خسته شوید. به دستیاران زیاد احتیاج خواهید داشت. باید یاد بگیرید چطور نفس خود را کنترل کنید و چطور به مدلتان دلگرمی دهید . اما کار شما در پایان یک روز عکاسی به پایان نمی رسد. بعد از گرفتن فریم ها تازه باید به ادیت رنگ و نور بپردازید. ادیت عکس های زیر آب از اهمیت زیادی برخوردارند!

 

 منبع